• Έγκαιρη ενημέρωση της Διεύθυνσης του σχολείου και των διδασκόντων στην περίπτωση που το παιδί σας έχει κάποιο πρόβλημα σωματικής ή ψυχικής υγείας.
  • Η φοίτηση του μαθητή  θεωρείται ΕΠΑΡΚΗΣ όταν το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις 114 το χρόνo.

Όταν οι απουσίες του μαθητή υπερβαίνουν τις 114, η φοίτηση χαρακτηρίζεται ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ    και ο μαθητής είναι υποχρεωμένος να ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ την ίδια τάξη, εκτός ειδικών περιπτώσεων ασθένειας.

• Ώρα προσέλευσης στο σχολείο: 8:15 αυστηρά. Η εξωτερική πόρτα του σχολείου θα κλειδώνει. Μαθητές, που προσέρχονται καθυστερημένα το πρωί στο σχολείο δεν θα γίνονται δεκτοί στο μάθημα και θα παίρνουν απουσίες, οι οποίες δεν δικαιολογούνται (εκτός σοβαρού απροόπτου).
  • Μαθητής που για οποιοδήποτε σοβαρό λόγο ( π.χ. ξαφνική αδιαθεσία ) επιθυμεί να φύγει από το σχολείο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του πρέπει υποχρεωτικά να ενημερώσει τη Διεύθυνση  του σχολείου. Στη συνέχεια η Διεύθυνση θα ενημερώσει το σπίτι του μαθητή για να του δοθεί η σχετική άδεια.
  • Εάν ο μαθητής παραβιάζει κατ’ επανάληψη τον κανονισμό λειτουργίας του σχολείου και γενικά η συμπεριφορά του δεν είναι η αρμόζουσα ο Σύλλογος των καθηγητών μπορεί να επιβάλει κυρώσεις.
  • Εάν ο μαθητής βρεθεί υπεύθυνος για κάποια φθορά στο κτίριο ή στα έπιπλα του σχολείου θα ζητηθεί από τον κηδεμόνα του να καταβάλει την ανάλογη αποζημίωση για την αποκατάσταση της φθοράς και ίσως ο Σύλλογος των καθηγητών να επιβάλει και κυρώσεις.
  • Απαγορεύεται αυστηρά η χρήση κινητού στους χώρους του σχολείου.
  • Οι μαθητές δεν θα πρέπει να φέρνουν μαζί τους αντικείμενα μεγάλης αξίας δεδομένου ότι αυτά μπορεί να χαθούν.
  • Ζητήστε από το παιδί σας το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων του και παρακολουθήστε, εάν συμμορφώνεται με αυτό.
  • Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο στο τηλέφωνο 210-5755810. Eπίσης μπορείτε να ενημερώνεστε για τις δραστηριότητες και τις ανακοινώσεις  του σχολείου από την ιστοσελίδα μας     http:\16gym-perist.att.sch.gr
  • Προσωπικά θα είμαι στη διάθεσή σας για ο,τιδήποτε προκύψει.
  • Προσδοκώντας στην καλή συνεργασία και στη βοήθειά σας, ευελπιστώ ότι το σχολείο μας θα  λειτουργήσει κατά τρόπο αποδοτικό και επωφελή για τους μαθητές, ώστε να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η Δ/ντρια

ΚΑΤΣΑ  ΜΑΡΙΑ