ΜΕΛΗ

Μέλη της βιβλιοθήκης μπορούν να γίνουν οι μαθητές, οι καθηγητές και το προσωπικό του σχολείου. Επίσης οι απόφοιτοι του σχολείου και εξωτερικοί χρήστες υπό προϋποθέσεις.

Για να γίνει κάποιος μέλος το μόνο που χρειάζεται είναι να αποδεχτεί τον κανονισμό λειτουργίας.

• Τα μέλη έχουν δικαίωμα χρήσης του χώρου και του υλικού της βιβλιοθήκης. Υπάρχει ανοιχτή πρόσβαση στη συλλογή. Οι χρήστες μπορούν να αναζητήσουν μόνοι τους το υλικό που τους ενδιαφέρει είτε στα ράφια, είτε μέσω ειδικού προγράμματος Η/Υ με τη βοήθεια των υπεύθυνων της βιβλιοθήκης.
  • Ο δανεισμός γίνεται μόνο στα μέλη, μέσω αυτοποιημένου προγράμματος Η/Υ.
  • Οι χρήστες αφήνουν υποχρεωτικά τις τσάντες και τα μπουφάν τους εκτός του χώρου της βιβλιοθήκης.
  • Δεν επιτρέπονται κάθε είδους ποτό και φαγητό.
  • Στο χώρο της βιβλιοθήκης τα μέλη τηρούν ησυχία.
  • Το υλικό της συλλογής διατίθεται στα μέλη για διάβασμα στο χώρο της βιβλιοθήκης (εσωτερικός δανεισμός) ή διάβασμα στο σπίτι (εξωτερικός δανεισμός)
  • Η βιβλιοθήκη είναι δανειστική για όλο το υλικό της, εκτός από τις εγκυκλοπαίδειες, τα λεξικά και τις πολυτελείς εκδόσεις, που διατίθενται μόνο για εσωτερικό δανεισμό.
  • Οι χρήστες δεν επανατοποθετούν στα ράφια τα βιβλία αλλά τα αφήνουν με τάξη στην άκρη του τραπεζιού ή σε χώρο που υποδεικνύεται από τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης.
  • Όλα τα μέλη μπορούν να δανειστούν μέχρι 3 βιβλία για διάστημα 15 ημερών. Τα μέλη έχουν το δικαίωμα ανανέωσης του δανεισμένου υλικού, μία φορά, με την προϋπόθεση ότι δεν έχει ζητηθεί το συγκεκριμένο υλικό από άλλο χρήστη. Ο δανειζόμενος που επιστρέφει δανεισμένο υλικό μπορεί να το δανειστεί ξανά μετά από μια εβδομάδα.
  • Οι χρήστες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή καταστρέφει υλικό, υποχρεούται να το αντικαταστήσει, ή αν αυτό δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο να καταβάλει το αντίτιμο τις αξίας του.
  • Όλοι οι χρήστες που είναι χρεωμένοι με ληξιπρόθεσμο υλικό δεν έχουν δικαίωμα άλλου δανεισμού.
  • Το δανεισμένο υλικό δεν μεταφέρεται σε άλλο μέλος. Ο καθένας δανείζεται για τον εαυτό του.
  • Δεν επιτρέπεται η εξαγωγή υλικού αν δεν έχει περάσει από τη διαδικασία δανεισμού.
  • Η χρήση των υπολογιστών καθώς και η δυνατότητα πρόσβασης στο Internet, γίνεται με σειρά προτεραιότητας και με την παρουσία των υπεύθυνων της βιβλιοθήκης. Υπόκειται δε σε κανόνες όσον αφορά τη χρονική διάρκεια και το θέμα αναζήτησης.
  • Η χρήση του χώρου της βιβλιοθήκης για τη διεξαγωγή μαθημάτων και τη χρήση του οπτικοακουστικού υλικού της γίνεται μετά από συνεννόηση με τους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης.

Σας περιμένουμε.

ΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ