2023: Πολιτιστικό πρόγραμμα συνεργασίας 2 σχολείων(16o γυμν. Περιστερίου, 4ο γυμν. Αγ.Αναργύρων) Μάνος Ελευθερίου: «Παραπονεμένα Λόγια έχουν τα τραγούδια μας» (Δ. Γεωργούσης – Μ.Μπρατσιάκου – Ε.Ρέππα)

2022: "Έρωτας είναι..."  Θεατρική παράσταση. (Ε.Τσιώρου)

2018: Τρείς αιώνες ξενιτιάς ( Δ.Γεωργούσης – Μ. Μπρατσιάκου -  Σ. Κοσμάς)

2018: Θεατρική παράσταση στο θέατρο «Φοίνικα» με τίτλο: «Πέτρινα μονοπάτια -Νόστος» σε συνεργασία με το Μουσικό Σχολείο Αλίμου(ορχήστρα ΝΌΣΤΟΣ), υπό την αιγίδα του ΔΕΠΑΔΠ Περιστερίου. Αφορούσε τα δικαιώματα των ασυνόδευτων παιδιών, θυμάτων του. (Ε.Τσιώρου)

2017: Πολιτιστικό πρόγραμμα συνεργασίας 4 σχολείων(16o γυμν. Περιστερίου, 1o, 5o , 9o γυμν. Αιγάλεω) με τίτλο «Πέτρινα μονοπάτια». Παρουσίαση θεατρικού αναλόγιου και δρώμενου στο θέατρο ‘Μολύβι’ με θέμα τα μονοπάτια της προσφυγιάς. Ακολούθησε κυνήγι θησαυρού στο Αιγάλεω (Μπαρουτάδικο). (Ε.Τσιώρου)

2017: «Ο γνωστός άγνωστος ποιητής» Νίκος Γκάτσος (Δ.Γεωργούσης – Μ.Μπρατσιάκου)

2016: «Ο απαρηγόρητος  παρηγορητής του κόσμου» Γιάννης Ρίτσος (Δ.Γεωργούσης – Μ.Μπρατσιάκου)

2015: 90 χρόνια Θεοδωράκης : «Όταν ο ψηλός συνάντησε τον βλάχο» ( Δ. Γεωργούσης – Μ. Μπρατσιάκου – Σ. Κοσμάς – Κ. Δέτση)

2014: Δημιουργία και λειτουργία σχολικής δανειστικής βιβλιοθήκης (Δ. Γεωργούσης – Μ. Συσιούρα – Σ. Κοσμάς )

2013: Μάνος Λοΐζος 30 χρόνια μετά: «Τίποτα δεν πάει χαμένο» (Δ. Γεωργούσης – Μ. Συσιούρα- Σ. Κοσμάς – Κ. Δέτση – Π. Καπετανάκης )

2012: 90 χρόνια Μικρασιατικής καταστροφής: «Από τη Μικρασία στο Περιστέρι» (Δ. Γεωργούσης – Μ. Συσιούρα – Σ. Κοσμάς)

2011: 100 χρόνια Καββαδίας: «Χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία» (Δ. Γεωργούσης - Μ. Συσιούρα)

2010: Δρόμοι στο Περιστέρι (Δ. Γεωργούσης – Μ. Συσιούρα )

2005: 20 χρόνια Θεοδωράκης: «Της λευτεριάς ταμένος» (Δ.Γεωργούσης - Κ.Γκόγκας – Κ.Σταυρουλάκης)

2005"Όνειρο καλοκαιρινής νύχτας" Θεατρικό του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ (Β.Μπιτσιτέ)

2005"Με αφορμή ένα μάθημα....." Δραματοποίηση Λογοτεχνικών Κειμένων (Κ.Πούλου)

2004:  30 χρόνια μεταπολίτευση: Ο «πολιτιστικός» της δικτατορίας (Δ. Γεωργούσης)

2004: "Το μεγάλο μας τσίρκο" Θεατρικό του Ιάκωβου Καμπανέλλη (Β.Μπιτσιτέ)

Κύλιση στην Αρχή